Zawód cukiernika to wymagające zajęcie pod wieloma względami. Osoba na tym stanowisku powinna łączyć umiejętności artystyczne z technicznymi, aby powstające wypieki i desery były nie tylko przyjemne dla oka, ale również doskonale smakowały. Z tego względu cukiernik musi być wszechstronnie przygotowany do pracy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby realizowanie się w tej profesji przyniosło oczekiwane profity? Co powinien umieć cukiernik chcący pracować w zawodzie?

Co powinien umieć cukiernik?

Wśród niezbędnych umiejętności w pracy cukiernika należy wymienić zdolności manualne. Jeśli wypiek lub deser jest atrakcyjny dla oczu klientów, z pewnością zostanie kupiony. Z tego względu warto wyćwiczyć ręce, aby możliwie najprecyzyjniej przygotowywać słodkości. Misternie przygotowane wyroby to jedna z najbardziej efektownych ozdób jakiejkolwiek uroczystości, o czym powinien wiedzieć każdy cukiernik.

Torty - nasze szkolenia cukiernicze

Szkolenie "Tort weselny" z Iwoną Wendel, czyli „Ciotką Bezą”

Szkolenie z tortu nowoczesnego z Igorem Zaritskim

Torty dekoracyjne z Ewą Drzewicką-Łyżwą (styl Fault Line Cake)

Kolejną cechą, jaką warto posiadać w branży cukierniczej to elastyczność. Słodkości stanowią stale zmieniający się obszar. Tu również widoczne są pewne trendy, które pojawiają się, a po jakimś czasie znikają, robiąc miejsce dla kolejnych nurtów. Aby nieustannie zapewnić sobie lojalność klientów, warto śledzić cukierniczy rynek i dostosowywać się do niego. Niektórzy twierdzą, że klasyka sama się obroni. Owszem, jednak to nowości w większym stopniu decydują o popularności wyrobów danego cukiernika. Widocznym trendem w cukiernictwie jest klasyka w nowoczesnym wydaniu.

Aby cukiernik mógł dobrze wypełniać swoje obowiązki, powinien posiadać wyczulone zmysły. Dobry węch oraz smak pozwolą skutecznie łączyć składniki w spójną całość. Dzięki temu klienci otrzymają nie zwykły wypiek, a idealnie harmonijny deser, który pozostanie im na długo w pamięci. Wzrok, a konkretniej zmysł estetyczny również ma istotne znaczenie. To za jego sprawą powstające wyroby będą się doskonale prezentować.

Nasze kursy tematyczne z podstaw cukierniczych

Kurs piekarski z Yaroslavem Semkiv

Podstawy cukiernictwa z Igorem Zaritskim

Podstawy produkcji lodów z Krzysztofem Smoleniem

Bardzo ważną kwestią jest podstawowa wiedza z zakresu znajomości profesjonalnych produktów i technologii. Każdy cukiernik powinien rozróżniać substancje żelujące i znać ich zastosowanie w zależności od produktu. Chcesz dowiedzieć się jak i kiedy stosować pektynę, żelatynę lub agar, obejrzyj jeden z naszych kursów on-line Substancje żelujące w teorii i praktyce.

Jedną z kluczowych kwestii stanowi dobra organizacja czasu. Cukiernik realizujący różnorodne zlecenia dla klientów musi właściwie planować poszczególne kroki oraz dostosowywać je do specyfiki wykorzystywanych przepisów czy dostępności sprzętu.

Co robi cukiernik, aby zdobyć niezbędne umiejętności?

Osoba pragnąca realizować swoje cele w obszarze obejmującym cukiernictwo musi posiadać wszystkie wymienione wyżej umiejętności. Dzięki temu kandydat będzie rozchwytywany przez pracodawców bądź będzie mógł bez przeszkód założyć własny biznes. Aby zdobyć niezbędną wiedzę oraz dowiedzieć się, jak wykorzystywać ją w praktyce, warto zapisać się na kursy cukiernicze.

Czekolada - temat przewodni poniższych szkoleń

Kurs czekoladowy z Igorem Zaritskim

Monoporcje z Maciejem Wiśniewskim

Draże czekoladowe i nugat z Igorem Zaritskim

Warsaw Academy of Pastry Arts  to placówka, w której oferujemy różnorodne kursy z zakresu cukiernictwa. Trenerami są najlepsi cukiernicy w Polsce, laureaci międzynarodowych konkursów, będący w czołówce top 10 najlepszych cukierników Word Chocolate Masters w Paryżu. W tym miejscu poznasz efektowne przepisy, nauczysz się, jak przygotowywać słodkości, dowiesz się, w jaki sposób je serwować, aby wyglądały atrakcyjnie oraz poznasz wiele tajników, które pozwolą Ci stać się profesjonalistą.

Zapisz się na jeden z naszych kursów i zdobądź upragnione umiejętności, aby zostać prawdziwym profesjonalistą w cukierniczej branży!

Zobacz także: