Jaką przyszłość ma branża cukiernicza?

Cukiernictwo jest branżą rozległą, która zajmuje się produkcją uwielbianych przez wszystkich wyrobów. Wiele młodych osób zastanawia się jednak, czy warto obecnie rozwijać się w tym kierunku. Postanowiliśmy w niniejszym tekście odpowiedzieć, jaka jest przyszłość branży cukierniczej w Polsce? Zapraszamy do lektury.

Torty - nasze szkolenia cukiernicze

Szkolenie "Tort weselny" z Iwoną Wendel, czyli „Ciotką Bezą”

Szkolenie z tortu nowoczesnego z Igorem Zaritskim

Torty dekoracyjne z Ewą Drzewicką-Łyżwą (styl Fault Line Cake)

Branża cukiernicza w Polsce

Współcześnie można się spotkać z wieloma cukierniami przemysłowymi, które zaopatrują markety oraz bardziej popularne lokale gastronomiczne. Niestety niewiele ma to wspólnego z kunsztem, doskonałymi składnikami i artystycznym podejściem tradycyjnych cukierników. Można jednak zauważyć obecnie trend dotyczący zainteresowania lokalnymi wyrobami, dlatego kiedy jeszcze niedawno niewielkie cukiernie były rzadkością, tak pojawia się ich coraz więcej. Zaistniała także moda na wytwórstwo rzemieślniczych i zdrowszych słodyczy, niż te proponowane przez największe korporacje. Dzięki temu branża cukiernicza w Polsce, mimo pewnych kłopotów, coraz prężniej się rozwija.

Branża cukiernicza – charakterystyka

Branża cukiernicza może zostać podzielona na trzy sektory pod względem odbiorców. Wyróżnia się produkty dla konsumentów wymagających, konsumentów ceniących dostępność i wygodę oraz klientów świadomych i poszukujących naturalności bądź walorów zdrowotnych. Wprawdzie do niedawna ogromna większość branży działała na rzecz tych drugich, tak dzisiaj proporcje są inne, ponieważ ostatnia grupa konsumentów jest bardzo duża i cały czas się powiększa. Jest to związane z rosnącą świadomością na temat zagrożeń ciążących nad środowiskiem i wpływu słodyczy na organizm, a także popularność produktów wegańskich, które zazwyczaj są tworzone z dobrych jakościowo składników.

Z roku na rok wartość rynku powiększa się. W Polsce saldo wielkości handlu (eksport minus import) w 2012 roku wynosiło zaledwie 577 mln EUR, a pięć lat później było już około dwukrotnie wyższe. Planując rozpoczęcie działalności w branży, warto zauważyć, że eksport do krajów unijnych jest bardzo opłacalny, głównie ze względu na tańszą produkcję, przy stosunkowo dobrych składnikach.

Czekolada - temat przewodni poniższych szkoleń

Kurs czekoladowy z Igorem Zaritskim

Monoporcje z Maciejem Wiśniewskim

Draże czekoladowe i nugat z Igorem Zaritskim

Przyszłość branży cukierniczej

Analizując ciągły rozwój branży cukierniczej w Polsce w ostatnich latach, można uważać, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Oczywiście, pandemia koronawirusa przyczyniła się do licznych problemów, jednak te nie uderzyły w cukiernictwo tak silnie, jak np. branża beauty, siłownie czy branża eventowa. Aktualnie konsumenci stali się bardziej wymagający i ciekawi nowości, dlatego chętnie szukają interesujących smakołyków i co ważniejsze – są w stanie więcej za nie zapłacić.

Chcesz działać w branży cukierniczej? Postaw na rzetelną edukację!

Branża cukiernicza staje się coraz bardziej cenionym rzemiosłem, nieraz uznawanym za sztukę. Przyszłość tej branży uzależniona jest od dostępu do edukacji. Obserwując zmieniające się trendy można dostrzec zapotrzebowanie na szkolenia ukierunkowane na nowoczesne cukiernictwo.

Istotnym jest już nie tylko sama znajomość podstaw cukierniczych, ale również wiedza z zakresu technologii żywności i wypieków z wykorzystaniem nowoczesnych metod i akcesoriów.

Bazując za wieloletnim doświadczeniu trenerskim i doskonałej znajomości branży cukierniczej oferujemy profesjonalne szkolenia z zakresu tworzenia deserów, wypieków i dekorowania ich w sposób nietuzinkowy. Zapraszamy do współpracy!

Nasze kursy tematyczne z podstaw cukierniczych

Kurs piekarski z Yaroslavem Semkiv

Podstawy cukiernictwa z Igorem Zaritskim

Podstawy produkcji lodów z Krzysztofem Smoleniem

Przeczytaj także:


Strona Główna Wiedza Cukiernicza Jaką przyszłość ma branża cukiernicza?