Żelatynę należy zalać w garnku wodą w podanych proporcjach. Po kilku minutach żelatyna napęcznieje i wówczas należy umieścić garnek na małym gazie i poczekać, aż się rozpuści. Po ściągnięciu z ognia odczekaj 2 minuty i za pomocą łyżki zbierz pianę powstałą na powierzchni. Następnie do żelatyny dodaj barwnik i dokładnie je wymieszaj. Uzyskaną masę umieść na macie silikonowej i rozprowadź za pomocą noża w sposób równomierny. Powinieneś uzyskać cienką warstwę, którą następnie należy pozostawić na noc. Gdy całkiem wyschnie, potnij ją na kawałki i porcjami zmiksuj w malakserze na pożądaną grubość. Tak przygotowany brokat możesz wykorzystać nawet w przeciągu paru miesięcy, jeśli będzie przechowywany w suchym i szczelnym opakowaniu.

Żelatyna stanowi bardzo popularny składnik wielu produktów. To polipeptyd cechujący się wysoką masą cząsteczkową, który na drodze długiego, skomplikowanego procesu powstaje ze zwierzęcego białka – kolagenu. Dzieli się go na dwa rodzaje – A oraz B. Pierwszy z wymienionych otrzymuje się przy użyciu metody kwasowej, natomiast drugi za sprawą metody alkalicznej. To właśnie różnica w sposobie powstawania sprawia, że te dwa typy posiadają nieco odmienne cechy.

Czym zastąpić żelatynę do ciasta? Właściwości tego składnika

Cząsteczki żelatyny działają w taki sposób, że pod wpływem dodania wody i podgrzania jej dochodzi do rozpuszczenia. Natomiast, gdy następuje schłodzenie, cząsteczki się łączą. Równocześnie tworzące się łańcuchy unieruchamiają molekuły samej wody, dlatego całość tworzy gęstą sieć.

Nasze kursy tematyczne z podstaw cukierniczych

Kurs piekarski z Yaroslavem Semkiv

Podstawy cukiernictwa z Igorem Zaritskim

Podstawy produkcji lodów z Krzysztofem Smoleniem

Czym zastąpić żelatynę do ciasta? Zamienniki

Niektórzy nie jedzą żelatyny ze względu na jej odzwierzęce pochodzenie. W tę grupę wpisują się przede wszystkim wegetarianie oraz weganie. Z tego względu ludzie trzymający się tego typu diet oraz osoby dla nich gotujące zastanawiają się, jak zastąpić żelatynę, aby powstałe danie nadal posiadało pożądane cechy, było smaczne oraz odznaczało się estetyczną prezencją.

Jeden z zamienników stanowią pektyny. To mieszanina różnorodnych węglowodanów spotykanych w roślinach. Podobnie jak żelatyna, również posiadają właściwości żelujące oraz zagęszczające. Pektyny dzieli się na dwa rodzaje – wysokometylowane (HM) i niskometylowane (LM). Pierwsze wykorzystuje się do produkcji konfitur, dżemów czy galaretek. Natomiast drugie stosuje się przy przygotowywaniu kompotów, glazur oraz dżemów o obniżonej zawartości cukru. Najpopularniejsze pektyny wybierane w cukiernictwie to pektyna HN oraz pektyna żółta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach w substancjach żelujących obejrzyj jedno z naszych szkoleń on-line SUBSTANCJE ŻELUJACE w teorii i praktyce lub zapisz się na szkolenie cukiernicze podczas którego stosowane są różne rodzaje substancji żelujących.

Czekolada - temat przewodni poniższych szkoleń

Kurs czekoladowy z Igorem Zaritskim

Monoporcje z Maciejem Wiśniewskim

Draże czekoladowe i nugat z Igorem Zaritskim

Czym zastąpić żelatynę do ciasta? Agarem! Niektórym może kojarzyć się z zastosowaniem laboratoryjnym, jednak w kuchni również stanowi składnik wielu deserów. Co ciekawe, agar pozyskuje się z kilku gatunków wodorostów. Przez cukierników wykorzystywany jest do przygotowania galaretek, cukierków, kremów o żelowej konsystencji czy zagęszczenia dżemów. Ponadto agar cechuje się nieco innymi właściwościami w kwestii żelowania niż żelatyna.

Jak zastąpić żelatynę w deserze? Do tego zadania nada się również tapioka, czyli niewielkich rozmiarów perełki pozyskiwane z manioku rosnącego w Brazylii. Ma neutralny smak, dlatego wykorzystuje się ją do przygotowywania placuszków, racuchów i naleśników, ale również galaretek.

Czym można zastąpić żelatynę? Warsaw Academy of Pastry Arts

Tworzenie potraw wytrawnych oraz deserów dla wegetarian i wegan to już niemal sztuka. Wiele osób pragnie ją zgłębić, jednak nie ma pojęcia, gdzie. Z pomocą przychodzą szkolenia w Warsaw Academy of Pastry Arts by Sempre. Na zajęciach Wegańskie & Bezglutenowe desery z Michałem Iwaniukiem, światowej sławy cukiernika dowiesz się, jak tworzyć efektowne desery w zgodzie z założeniami diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Powstałe w trakcie szkoleń dania są nie tylko przepyszne i doskonale prezentują się na talerzu, ale również zawierają starannie skomponowane formuły.

Torty - nasze szkolenia cukiernicze

Szkolenie "Tort weselny" z Iwoną Wendel, czyli „Ciotką Bezą”

Szkolenie z tortu nowoczesnego z Igorem Zaritskim

Torty dekoracyjne z Ewą Drzewicką-Łyżwą (styl Fault Line Cake)

Zachęcamy do zapisywania się na nasze szkolenia w Warsaw Academy of Pastry Arts!

KALENDRAZ SZKOLEŃ – https://www.wapas.pl/kalendarz/

Przeczytaj także: