Biszkopt to wypiek stanowiący absolutną podstawę współczesnego cukiernictwa. Wykorzystywany jest jako baza do wystawnych tortów oraz wielu innych wypieków, również jako element składowy monoporcji i nowoczesnych ciast z form silikonowych. Bez odpowiedniej podstawy w formie doskonale wypieczonego biszkoptu nie ma mowy o powodzeniu w tworzeniu całego deseru. Niestety, przygotowanie biszkoptu nie zawsze przebiega tak, jak powinno. Dlaczego biszkopt nie wyrasta i co zrobić, aby to zmienić?

Dlaczego biszkopt nie rośnie – problemy z biszkoptem a końcowy wygląd deseru

Biszkopt to najbardziej podstawowy rodzaj ciasta, który raczej nie jest wykorzystywany w samodzielnej formie. Nie oznacza to jednak, że w cukiernictwie nie jest on szeroko wykorzystywany. Wręcz przeciwnie – dobrze upieczony biszkopt jest podstawą wykonania wielu deserów oraz wypieków. Zatem jeśli przy jego przygotowywaniu pojawią się jakiekolwiek trudności, warto w odpowiednim momencie zastanowić się, dlaczego biszkopt nie rośnie. Zlokalizowanie problemu występującego podczas pieczenia jest niezbędne do rozwiązania go, co prowadzi do sukcesu.

Nasze kursy tematyczne z podstaw cukierniczych

Kurs piekarski z Yaroslavem Semkiv

Podstawy cukiernictwa z Igorem Zaritskim

Podstawy produkcji lodów z Krzysztofem Smoleniem

Choć biszkopt wydaje się być ciastem bardzo prostym, to jednak jego wykonanie wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać. W przygotowaniu ciasta należy przede wszystkim dbać o dokładne przestrzeganie przepisu, w tym jego wcześniej ustalonych proporcji. Jedynie przy takim zachowaniu można skutecznie wyeliminować problem, jakim jest niewłaściwe dostosowanie ilości składników do określonej formy. Jeśli pojawia się pytanie dotyczące tego, dlaczego biszkopt nie urósł, a składniki zostały dokładnie odmierzone, to już na samym początku można wyeliminować ten czynnik. Warto więc zastanowić się nad innymi możliwymi przyczynami takiego stanu.

Jak powstaje biała czekolada?

Proces produkcji czekolady ma bardzo duże znaczenie w kontekście jej późniejszego wykorzystania. Na szkoleniach cukierniczych korzystamy jedynie z najwyższej jakości czekolady białej, dbając o to, aby jej właściwości nie zawiodły podczas przygotowywania słodkich deserów, wymyślnych wypieków czy dekoracyjnych polew. Chcąc więc wykorzystywać białą odmianę czekolady w cukiernictwie, warto zwrócić uwagę na to, jak powstaje biała czekolada. Mając to na względzie, można wybierać jedynie godne zaufania produkty.

Torty - nasze szkolenia cukiernicze

Szkolenie "Tort weselny" z Iwoną Wendel, czyli „Ciotką Bezą”

Szkolenie z tortu nowoczesnego z Igorem Zaritskim

Torty dekoracyjne z Ewą Drzewicką-Łyżwą (styl Fault Line Cake)

Jasne jest już, z czego zrobiona jest biała czekolada. Proces produkcji rozpoczyna się od stopniowego rozpuszczania jej głównego składnika, czyli masła kakaowego. W kolejnym etapie dodawane jest sproszkowane mleko, cukier i lecytyna. Przygotowując wyroby czekoladowe możemy wzbogacić ją o dodatki smakowe. W przypadku tabliczek czekolady i batonów, dobrym pomysłem może być także dodanie składników urozmaicających, takich jak suszone owoce, orzechy czy bakalie.

Dlaczego biszkopt nie wyrósł – wyrastanie i przygotowywanie ciasta

To, czy biszkopt się uda i wyrośnie odpowiednio ma bardzo duże znaczenie w kontekście całościowego przygotowywania deseru. Na naszych profesjonalnych szkoleniach cukierniczych bardzo często wykorzystujemy biszkopty do tworzenia różnorodnych deserów, w tym bardzo wymagających tortów i ciast bankietowych. Doskonale więc widać, że przygotowanie biszkoptu jest zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów pieczenia całego deseru.

Czekolada - temat przewodni poniższych szkoleń

Kurs czekoladowy z Igorem Zaritskim

Monoporcje z Maciejem Wiśniewskim

Draże czekoladowe i nugat z Igorem Zaritskim

Niestety, w cukiernictwie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Często zdarza się również, że ciasto nie wyrasta tak, jak początkowo oczekiwano. Dlaczego biszkopt nie rośnie? Bardzo powszechną przyczyną takiego stanu jest po prostu błąd w ubijaniu białek. Jeśli podczas przygotowywania ciasta nie zostaną one ubite na sztywną masę, nie ma mowy o dokładnym wyrośnięciu biszkoptu.

W oryginalnych recepturach na biszkopt nie ma miejsca na sztuczne ulepszacze, takie jak proszek do pieczenia. Zamiast tego biszkopt ma wyrosnąć właśnie na doskonale ubitych białkach. Zastanawiając się więc, dlaczego biszkopt nie urósł, kolejnym razem należy przede wszystkim zadbać o dokładne ubicie białek. Bardzo ważne jest by białka nie zostały przebite. Jeżeli do biszkoptu dodajemy pasty orzechowe i tłuszcz to powinny być one w temperaturze 35-40 °C.

Przeczytaj także: