Jak dobrze zrobić tort piętrowy?

Tort jest jedną z najbardziej zachwycających form cukierniczych, przeznaczonych na wystawne uroczystości, ale nie tylko. Sprawdzi się on na każdą okazję, która wymaga odpowiedniego podkreślenia. Wrażenie jest tym większe, im bardziej imponująca forma wypieku. Na uroczystościach już od lat króluje forma tortów piętrowych. Jak zrobić ten wyjątkowy wypiek, aby zachwycał on każdego gościa?

Jak zrobić torty piętrowe – charakterystyka tortów piętrowych

Nie bez powodu wśród cukierników panuje opinia, że tort to jedna z najbardziej wymagających propozycji. O ile samodzielne desery mogą być jedynie częścią całego menu, o tyle tort piętrowy to prawdziwy gwóźdź programu. Niezależnie od tego, czy jest on przygotowywany na okazję ślubu, urodzin czy chrzcin, prawdziwa uwaga zawsze spoczywa na torcie piętrowym. Jak zrobić taki wypiek, aby nie okazał się on pomyłką? Aby tort wywołał określoną pozytywną reakcję, konieczne jest dostosowanie jego wyglądu do charakteru całej uroczystości. Jeśli zastanawiasz się, jak złożyć tort piętrowy, musisz najpierw wiedzieć, na jaką uroczystość będzie on przeznaczony. W przypadku uroczystości takich jak wesele doskonale sprawdzają się torty większe, posiadające nawet kilka pięter. W takiej sytuacji to, jak wzmocnić tort piętrowy, staje się jeszcze bardziej istotne – im więcej pięter, tym większe ryzyko, że warstwy nie utrzymają się nawzajem. Kluczem jest więc odpowiednie wzmocnienie, pozwalające zachować cały wypiek w odpowiedniej formie przez cały czas trwania imprezy.

Torty piętrowe – jak zrobić i czym ozdobić

Jeśli chodzi o tworzenie wyjątkowych tortów piętrowych, ważne jest nie tylko to, jak złożyć tort piętrowy, ale także czym go obłożyć. Wykończenie ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla wyrazu estetycznego całego tortu, ale także dla jego trwałości i stabilności. W przypadku tortów piętrowych, zwłaszcza tych przeznaczonych na wystawne uroczystości, w trakcie których tort może długo oczekiwać na porcjowanie, warto rozważyć rezygnację z ciężkich kremów do dekoracji na rzecz ewentualnie masy plastycznej do wykończenia tortu. W przypadku wykończenia tortu krem maślanym lub na bazie bitej śmietany istotne są warunki przechowywania, powinien on jak najdłużej znajdować się w klimatyzowanym i chłodnym pomieszczeniu. Torty otynkowane kremami na bazie ganache czekoladowego zachowują większa stabilność. Możemy zrezygnować też z klasycznego wykończenia boków tortu w całości masą na rzecz pozostawienia go w stylu naturalnym, tak by widoczne były biszkopty i warstwy pomiędzy nimi. Tort ozdabiamy wtedy owocami lub kwiatami, co nadaje lekkości.

Jak złożyć tort piętrowy – wzmocnienie

To, czy podstawa tortu wytrzyma obciążenie wszystkich pięter i nie straci swojego docelowego kształtu, ściśle uzależnione jest od wykorzystanego wzmocnienia. Każde piętro tortu stanowi osobny wypiek. Chcąc wykonać imponujący tort piętrowy, musisz rozmieścić w cieście specjalne wsporniki, na których ustawisz kolejne piętro. Potrzebna ci będzie do tego również specjalna podkładka, najlepiej by była sztywna i dwustronnie zabezpieczona przed nasiąkaniem. Praktycznym wyborem są wsporniki, które możesz przyciąć na dowolną wysokość. Przycięte do poziomu blatu tortu wsporniki nie będą widoczne, a jednocześnie utrzymają tort w odpowiedniej formie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tortach piętrowych? Jak zrobić wyjątkowe dekoracje i jak komponować smaki, aby zachwycać swoim warsztatem cukierniczym? Skorzystaj z naszej bogatej oferty szkoleń i zacznij doskonalić swoje umiejętności.

Przeczytaj także:


Strona Główna Wiedza Cukiernicza Jak dobrze zrobić tort piętrowy?