Croissant to wykwintny rogal tak znany, że trudno byłoby obecnie znaleźć osobę, która nigdy o nim nie słyszała. Podobnie może być z pytaniem o wrażenia smakowe, choć w tym przypadku trzeba mieć na uwadze to, że nie każdy rogal uważany za croissanta faktycznie nim jest. W rzeczywistości trzeba przestrzegać ściśle ustalonych kroków, by przygotować idealne ciasto półfrancuskie. Następnie przychodzi czas na formowanie rogala, co również jest pewną formą sztuki. Jak upiec idealnego croissanta?

Nasze kursy tematyczne z podstaw cukierniczych

Kurs piekarski z Yaroslavem Semkiv

Podstawy cukiernictwa z Igorem Zaritskim

Podstawy produkcji lodów z Krzysztofem Smoleniem

Idealny croissant – jak upiec, skąd pochodzi?

Croissant nie bez powodu kojarzy się z Francją nawet tym osobom, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z cukiernictwem. Nazwa pieczywa pochodzi z języka francuskiego, którym posługiwał się właściciel wiedeńskiej restauracji przy rue de Richelieu w Paryżu. August Zang, bo to o nim mowa, uważany jest za ojca tego wyjątkowego wypieku. Prawdopodobnie to on sporządził w 1893 roku pierwszy oficjalny przepis na croissanty, których dzisiaj mogą próbować nie tylko paryżanie. To, jak upiec croissanta, zaczyna interesować początkujących cukierników na całym świecie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – w końcu trudno jest wyobrazić sobie delikatniejsze pieczywo na słodkie śniadanie. Poniżej przedstawiamy ważne wskazówki, mogące przybliżyć do uzyskania idealnego francuskiego rogala.

Torty - nasze szkolenia cukiernicze

Szkolenie "Tort weselny" z Iwoną Wendel, czyli „Ciotką Bezą”

Szkolenie z tortu nowoczesnego z Igorem Zaritskim

Torty dekoracyjne z Ewą Drzewicką-Łyżwą (styl Fault Line Cake)

Jak upiec idealnego croissanta – krok po kroku

Przygotowanie perfekcyjnego croissanta wymaga czasu, nieco cierpliwości oraz sporej dozy precyzji, dlatego na tę okazję warto wygospodarować sobie nawet cały dzień. Dzięki temu będzie można zachować należytą dokładność, co stanowi świetną podstawę do kolejnych wypieków. Jak upiec croissanta, aby efekt starań był bardziej niż zadowalający?

Kluczowe jest oczywiście poprawne przygotowanie ciasta. Jego głównymi składnikami są: mąka, masło, cukier, drożdże i odrobina soli. Wszystkie składniki należy zagnieść na gładkie ciasto, a następnie schłodzić. Jest to krok absolutnie konieczny, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na to, czy po upieczeniu ciasto będzie się charakterystycznie listkować. Dodatkowo schłodzone ciasto dużo łatwiej się wałkuje.

Czekolada - temat przewodni poniższych szkoleń

Kurs czekoladowy z Igorem Zaritskim

Monoporcje z Maciejem Wiśniewskim

Draże czekoladowe i nugat z Igorem Zaritskim

Idealny croissant – jak upiec i przygotować ciasto?

Warstwy w cieście półfrancuskim powstają dzięki dodaniu zimnego masła pokrojonego w niewielkie kostki. Po schłodzeniu ciasto należy rozwałkować na kształt prostokąta i złożyć je w trzech częściach (jak list). Powtarzając wałkowanie i składanie, przygotowujemy listkujące się ciasto.

Aby uformować croissanta, z ciasta wycinamy trójkąty, następnie zwijamy je, zaczynając od szerokiej strony. Otrzymany półksiężyc można dodatkowo zagiąć na końcach, aby otrzymać charakterystyczny kształt croissanta.

Idealny croissant – szkolenie cukiernicze

Powyższe wskazówki mogą stanowić pomoc w samodzielnej nauce pieczenia croissantów, jednak ten proces da się dodatkowo przyspieszyć poprzez uczestnictwo w specjalnych warsztatach cukierniczych. Szkolenie z wypiekania croissantów i innych specjałów z ciasta półfrancuskiego znajduje się w naszej ofercie.